Intencja

Czym jest intencja?

Intencja jest narzędziem rozwoju duchowego determinującym naturę naszych czynów. Porządkuje nasze priorytety oraz ustanawia hierarchię wartości. Jest ona katalizatorem potencjalności zamieniającej się w rzeczywistość. Intencja jest jak pole atraktorowe, które zaczyna transformować wszystkie doświadczenia. Jest to akt kreacji, który istnieje we wszechświecie jako wszechobecne niewidzialne pole energii. Wszystko, co nas otacza ma wbudowaną w siebie intencję.

Klucz do manifestacji intencji

Moc intencji stała się bardzo popularnym tematem wśród nauczycieli rozwoju duchowego, ale także w świecie naukowym za sprawą odkryć fizyki kwantowej. Istnieje bardzo bogata literatura ukazująca niesamowite wyniki badań wpływu intencji zarówno na materię nieożywioną jak i na ludzi, rośliny, środowisko, pogodę, itp.

W bardzo popularnym dokumencie przybliżającym fizykę kwantową i możliwości ludzkiej świadomości pt. „What the bleep do we know!? Down the rabbit hole” (kalibracja 455 wg Hawkinsa), wystąpili między innymi: dr William Tiller (kalibracja >500 wg Hawkinsa), dr Joe Dispenza oraz Lynne McTaggart, którzy sporą część swoich karier, dedykowali zgłębianiu natury świadomości i działaniu intencji w praktyce.

William Tiller skonstruował specjalne pudełko - IHD (Intention Host Device), które w swoich eksperymentach warunkuje z grupą doświadczonych medytatorów konkretnymi intencjami. Wyniki jego badań jednoznacznie wskazują niezaprzeczalny i mierzalny wpływ intencji na:

  1. określone właściwości obiektów fizycznych, typu: zmiana równowagi kwasowości/ alkaiczności (pH) w naczyniu z wodą, zarówno zwiększając jak i zmniejszając pH o jeden punkt.
  2. Kreowanie uzdrawiającej przestrzeni poprzez uwarunkowanie intencją urządzenia IHD i zmierzenie właściwości termodynamicznych danego pomieszczenia (temperatury, pH, pola magnetycznego sensorów obecnych w danym pomieszczeniu). Każdy z nas może samodzielnie warunkować wybrane pomieszczenie np. gabinet, biuro, miejsce medytacji, itp.
  3. Przesyłanie intencji uzdrowienia na ogromne odległości nawet 3200km, w okresie 8 miesięcy do osób chorujących na depresję, odczuwających niepokój, a także dzieci ze spektrum autyzmu. Zmierzono efekt wpływu intencji na grupach kontrolnych oraz objętych wysyłaniem intencji i efekty okazały się ogromnym sukcesem ze statystycznie znaczącymi pozytywnymi zmianami w grupie poddanej eksperymentowi. W grupie kontrolnej nie zaobserwowano zmian.

Dr Tiller w swoich pracach podkreśla, że aby używać mocy intencji, ludzie muszą nauczyć się bycia koherentnymi, a aspektem kluczowym jest Miłość.

O koherencji serca i mózgu w kontekście mocy intencji, wspomina bardzo rozlegle dr Joe Dispenza: „Kiedy serce bije w uporządkowany, koherentny sposób, autonomiczny układ nerwowy przenosi się w stan koherencji, która z kolei poprawia funkcje naszego mózgu, sprawiając, że czujemy się kreatywni, skoncentrowani, racjonalni, czujni i otwarci na naukę. Niekoherentna praca serca sprawia, że czujemy się wytrąceni z równowagi, jesteśmy na krawędzi, odczuwamy niepokój i nie potrafimy się skoncentrować. Ponieważ ciało znajduje się w trybie walki o przetrwanie, działamy bardziej ze zwierzęcej, prymitywnej perspektywy niż pod wpływem płynących z serca emocji wyższego człowieczeństwa i boskości. Niekoherencję wywołuje stres, który jest odpowiedzią ciała i umysłu na zakłócenia i niepokoje pochodzące z zewnętrznego otoczenia. Jeśli przywspółczulny układ nerwowy działa najlepiej wtedy, gdy czujemy się bezpiecznie, to współczulny aktywowany jest głównie wtedy, kiedy jest odwrotnie. Stres, którego doświadczamy, kiedy nie czujemy się bezpiecznie nie musi być koniecznie wywołany danym wydarzeniem, może być również skutkiem nieprzepracowanych reakcji emocjonalnych. Kiedy ciało znajduje się w stanie homeostazy można porównać je do skomplikowanej, starannie wyregulowanej maszyny. Jednak pod wpływem takich emocji jak: uraza, gniew, zazdrość, niecierpliwość i frustracja nasze wewnętrzne equilibrium ulega zaburzeniu”.

Dispenza opisuje, że połączenie czystej, jasno określonej intencji (koherencja mózgu) w połączeniu ze wzniosłymi uczuciami (koherencja serca) takimi jak: miłość, radość, wdzięczność, inspiracja, itp. przyczynia się do szeregu zmian w ciele (zwolnienia fal mózgowych, kreowania nowych połączeń neuronalnych, regulacji hormonów oraz energii w centrach energetycznych, itp.), ale także poprzez wibracyjne dopasowanie się do nowego doświadczenia, zwiększamy prawdopodobieństwo manifestacji naszej intencji. Dispenza tłumaczy, że wzniosłe emocje są ładunkiem magnetycznym, a intencja ładunkiem elektrycznym. Razem tworzą elektromagnetyczną sygnaturę odpowiadającą naszemu stanowi bycia.

W książce Lynne McTaggart pt.: „The intention experiment”, autorka również opisuje szereg eksperymentów potwierdzających moc intencji zaznaczając, że koherencja jest kluczowa do manifestacji. Zachęcając czytelników do podłączenia się do pola intencji oraz sprawdzenia jak to działa w praktyce, opracowała poniższe wskazówki by zwiększyć potencjalność manifestacji danej intencji:

  1. Wybierz odpowiednią przestrzeń. Warunkowanie przestrzeni zwiększa efektywność intencji. Wybierz miejsce, które jest komfortowe. Stwórz miłą, przyjazną atmosferę w tym pomieszczeniu np. poprzez delikatne oświetlenie, świeczki czy kadzidła. Wyłącz urządzenia elektryczne, postaraj się by miejsce było ustronne.
  2. Zwiększ moc. By zwiększyć moc, a przez to intensywność, należy zwolnić fale mózgowe przynajmniej do medytacyjnego stanu fal Alfa. Uspokój umysł, skoncentruj się na oddechu.
  3. Intensywność szczytowa. Używając technik mindfulness (uważności), utrzymuj czystą świadomość każdej chwili, będąc świadomym co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz siebie. Zrezygnuj z zabarwiania wszystkiego własnymi interpretacjami, emocjami i nie angażuj myśli w inne sprawy. Utrzymuj koncentrację na tym co jest Tu i Teraz. Nie oceniaj, wyeliminuj oczekiwania, pozostań cierpliwy.
  4. Mindfulness w życiu codziennym Badania pokazują, że praktykowanie uważności kształtuje umysł by skuteczniej manifestować intencje.
  5. Łączenie się z „innymi”. Zanim określisz intencję, przydatne jest ustanowienie empatycznej więzi z przedmiotem intencji.
  6. Bądź współczujący. Pomocna jest wizualizacja skoncentrowania się na wysyłaniu własnemu sercu światła, które następnie rozszerza się na całe ciało. Wysyłasz sobie pełne miłości myśli. Światło to rozszerza się poza ciało i emanuje wprost z serca. Skoncentruj się na życzliwości i współczuciu dla wszystkich żyjących istot, a potem wyślij wiadomość pełną współczucia dla wszystkich ludzi i istot żyjących na ziemi. Skieruj pełne miłości myśli na przedmiot intencji.
  7. Określanie i oznajmianie intencji. W trakcie medytacji, określ i oznajmij swoją intencję najlepiej używając czasu teraźniejszego, tak jakby intencja już się zamanifestowała. Pamiętaj by zdanie było pozytywne (bez zaprzeczeń).
  8. Bądź precyzyjny. Określ: kto, co, kiedy, gdzie, dlaczego i jak.
  9. Mentalna próba. Najlepszy sposób wysłania intencji to wizualizacja z użyciem wszystkich zmysłów.
  10. Praktykuj wizualizację. Używaj do stworzenia obrazu wszystkich zmysłów, myśl o rezultacie w pozytywny i optymistyczny sposób, wspomagaj się afirmacjami, używaj wyobraźni.
  11. Przekonanie i wiara. Efekt placebo - czyli moc naszych myśli oraz przekonań, demonstruje skuteczność mocy tego, w co wierzymy. Wierz w sukces.
  12. Zdystansuj się i odsuń. Jasno określ swoją intencję, a następnie uwolnij pragnienie osiągnięcia rezultatu. Poddaj tę intencję Wyższej Sile i Polu. Pamiętaj, że moc nie pochodzi od ciebie, ty jesteś jej kanałem.
  13. Odpowiedni moment/Timing. Wybierz dzień i moment, w którym czujesz się świetnie.

Dr David R. Hawkins, polecał podczas swoich wykładów książkę dr Wayne’a Dyer’a pt.: „The power of intention” („Potęga intencji”), która dedykowana jest w całości tematowi intencji i zawiera w sobie ogrom przydatnych wskazówek do świadomego podłączania się do wszechobecnego pola intencji. Dyer podkreślał istotę dyscypliny, mądrości, miłości oraz poddania się Wyższej Sile w świadomym operowaniu mocą intencji. Opisał siedem twarzy intencji:

  1. Bądź kreatywny – zaufaj swojemu celowi i praktykuj postawę niezłomnej, niezachwianej intencji podczas codziennych czynności i myśli.
  2. Bądź życzliwy i uprzejmy dla każdego przejawu życia.
  3. Bądź miłością.
  4. Bądź pięknem. Doceniaj piękno we wszystkim co widzisz, dotykasz, co doświadczasz.
  5. Bądź stale rozwijający się i ekspansywny.
  6. Bądź obfitością. Pielęgnuj nastawienie dobrobytu. Dostaniesz to, czego życzysz innym.
  7. Bądź otwarty na moc intencji.

Dyer radził by ponad wszystko wybierać radość i zaznaczał, że to emocje i myśli tworzą stres, a nie świat zewnętrzny. Często sami stoimy na drodze realizacji swoich planów. Złotym standardem praktyki jest przebywanie w stanie medytacji i ciszy, wybaczanie, odczuwanie wdzięczności, cierpliwość, pokora oraz uwalnianie oporu poprzez przyzwalanie sobie na manifestację intencji.

Autor wyszczególnił także najczęstsze przeszkody w połączeniu się z intencją:

  1. Myślenie o tym, czego brakuje w naszym życiu.
  2. Myślenie o warunkach swojego życia (jeśli nam nie odpowiadają).
  3. Myślenie o tym, jak zawsze było, jak wychodziło i się układało wcześniej.
  4. Skupianie się na tym, czego inni od nas chcą.

Dyer zaznaczał również, że droga do mocy intencji nie prowadzi przez ego, które można przekraczać stosując poniższe wskazówki:

  1. Przestań się obrażać
  2. Uwolnij swoją potrzebę wygrywania
  3. Uwolnij pragnienie posiadania racji
  4. Uwolnij pragnienie by być lepszym od innych, wyjątkowym i nieprzeciętnym
  5. Uwolnij potrzebę posiadania więcej
  6. Uwolnij identyfikowanie siebie na podstawie swoich osiągnięć
  7. Uwolnij presję reputacji

Podsumowując, intencja nadaje kontekst wszystkim naszym działaniom. Gdy coś tworzymy, planujemy, z kimś rozmawiamy czy wizualizujemy, warto jest ustanowić wspierający nasze działania kontekst. Przytoczeni wyżej eksperci, zwracają uwagę na istotę wysokich, pozytywnych energii takich jak miłość, radość czy wdzięczność we wszystkim co robimy. To nasz poziom być odzwierciedla co nam się przydarza w życiu, to my jesteśmy odpowiedzialni za to, co utrzymujemy w naszym umyśle, a co w konsekwencji manifestuje się w naszym życiu. Poprzez dyscyplinę, uwalnianie, medytowanie i inne formy relaksacji, możemy podłączyć się do wyższych pól atraktorowych, a efektem będzie transformacja wszystkich naszych doświadczeń.

Zobacz też

Technika Uwalniania

Technika Uwalniania

Każdemu z nas zdarzyło się doświadczyć mechanizmu uwolnienia i natychmiastowej ulgi, niejednokrotnie w życiu, nawet jeśli nie znaliśmy nazwy tej…

Mapa Świadomości dr Davida R. Hawkinsa

Mapa Świadomości dr Davida R. Hawkinsa

W moim życiu, mapa świadomości okazała się przełomowym narzędziem do rekontekstualizacji świata zewnętrznego jak i narzędziem wykorzystywanym do introspekcji. Mapa…

Zdrowie, czyli - podlegamy tylko temu co utrzymujemy w umyśle

Zdrowie, czyli - podlegamy tylko temu co utrzymujemy w umyśle

„Przepis” na chorobę to świadome lub bardzo często nieuświadomione poczucie winy + określony system wierzeń i przekonań + stłumione emocje.…